Skip to content ↓

Our Staff

NAME

ROLE

FACULTY

J Jardine Executive Principal Senior Leadership Team

M Tudor

S Byrne

Head of School

Vice Principal & History teacher

 

R Dance

Vice Principal & Science teacher

 

P Cooper

Assistant Principal & History teacher

 

H Newcombe

Assistant Principal & English teacher & Trust Leader of English

 

G Pulman

Assistant Principal & Humanities teacher

 

E Robinson

Assistant Principal & MFL teacher

 

R Talbot

Assistant Principal, Science teacher

 

R Ward

English teacher and Progress Co-ordinator (SECONDED TO SLT)

 

C James

Head of Mathematics

Mathematics

A Carmichael

Maths teacher

 

A Chesterman

Maths teacher

 

L Cowley

Maths teacher

 

A Crane

Maths teacher

 

C Graves

Maths teacher

 

J Jones

Maths teacher

 

P Jones

Maths teacher

 

J O'Leary

Maths teacher

 

K Silcock

Maths teacher (2 i/c)

 

J Stanfield

Mathematics teacher

 

C Spenser

Head of English

English

G Aitken

English teacher

 

D Gwynn

SENDCO & English teacher

 

A Kirk

English teacher

 

D McGillicuddy

English teacher

 

C McGough

G Monk

English teacher & Asst Progress Co-ordinator

English teacher (Key Stage Co-ordinator) & Asst Progress Co-ordinator

 

H Newcombe

Assistant Principal & English teacher & Trust Leader of English

 

S Perraton

English teacher & Key Stage Co-ordinator

 

L Roberts

 

A Robinson

English (Key Stage Co-ordinator) & Leader of Media Studies & Website/Socials.

 

English teacher

 

R Ward

English teacher and Progress Co-ordinator (SECONDED TO SLT)

 

J Wright

English teacher

 

D Riley

Head of Science

Science

I Bennett

Science teacher & Acting Asst Progress Co-ordinator

 

S Camborne-Paynter

Science teacher & Progress Co-ordinator

 

R Dance

Vice Principal & Science teacher

 

M Fowler

Science teacher and Trust Leader in Science

 

R Hanlon

Science & Animal Care teacher

 

R Jenkins

Science teacher & Progress Co-ordinator

 

B O'Hanlon

Science teacher

 

K Swindlehurst

Science teacher & Asst Progress Co-ordinator

 

R Talbot

Assistant Principal, Science teacher

 

K Wynne

Science teacher

 

L Holleran

Head of Computing

Computing

S Done

Computing teacher

 

L Hall

Computing teacher & Asst Progress Co-ordinator

 

J Wade

Head of Business Studies

 

J Workman

Head of Technology

Technology

S Carey

Head of Food Technology

 

M Cox

E Johnson

C Sumner

Technology & Psychology teacher

Head of Textiles

Design Engineering Construction Technology teacher

 

B Green

S Adamson

A Berry

S Byrne

P Cooper

F McPhail

O Millington

F O'Leary

M Prentice

G Pulman

E Slater

K Wood

R Young

Head of Humanities

Geography teacher

RS teacher

Vice Principal & History teacher

Assistant Principal & History teacher

History Lead

Geography teacher

History & RS teacher & Asst Progress Co-ordinator

Head of Geography

Assistant Principal & Humanities teacher

RS teacher & Progress Co-ordinator

RS Lead

History Lead

Humanities

J Lambert

L Copple

Head of MFL Faculty

MFL teacher

MFL

F Sibley

H Fildes

P George

S Mansfield

R Tansey

N Whitehead

Head of PE

PE teacher

PE teacher

PE teacher

PE teacher & Progress Co-ordinator

PE teacher

Physical Education

J Jardine Head of Visual and Performing Arts Visual & Peforming Arts
J Brennan  Drama teacher  
A Bromilow Dance teacher  
E Rouse  Music teacher  
D Stewart  Head of Music  
I Stewart Art teacher  
E Taylor-White  Head of Dance  
H Wade Head of Art  
D Gwynn  SENDCO & English teacher SEN
G Russell  Asst SENDCO